Asertywność. Dlaczego warto uczyć swoją pociechę bycia asertywnym?

0
790
fot. pixabay

Asertywność to bardzo ważna cecha. Szczególnie w życiu dorosłym. Dlatego też rodzice powinni uczyć dzieci asertywności. To bardzo ważne. Wpłynie to na późniejsze życie Twoich potomków.

Asertywność. Co to za cecha?

Asertywność wiąże się z inteligencją emocjonalną. Ta cecha polega na tym, że człowiek potrafi wyrażać swoje emocje. Ma umiejętność zdecydowanego odmawiania. Jednocześnie osoba asertywna jest świadoma siebie. Zna swoje wady i zalety. Potrafi powiedzieć drugiej osobie ,,nie”. Jednak przy tym jej nie uraża. Dodatkowo także człowiek asertywny jest bardzo stabilny emocjonalnie. Ma duże poczucie wartości. Jest pewny siebie oraz świadomych swoich wyborów.

Czy można asertywności się nauczyć?

fot. pixabay

Asertywności można się nauczyć zawsze. Jednak jeśli już dziecko jest uczone tego od maleńkości, to bardzo dobrze.

Co robić w kierunku, aby dziecko było asertywne?

fot. pixabay

Naucz dziecko mówić ,,nie”. Spraw, aby czuło się z tym dobrze i komfortowo. Pozwól także swojemu dziecku decydować o różnych rzeczach. Zacznij od tych najprostszych. Możesz pozwolić mu wybrać posiłek w restauracji. Zezwól mu na wybór owocu, warzywa. Nawet niech samo wybierze, co chce ubrać. Dzięki temu Twoje dziecko uczy się decydować samo o sobie. Zresztą to bardzo ważna cecha w życiu dorosłym. Pozwoli to dokonywać mu mądrych, przemyślanych wyborów.

Uświadamiaj dziecko, że ma ono swoje prawa

Musisz uświadomić dziecko, że ma ono swoje prawa. Jeśli nie chce buziaka od babci, czy wujka to może o tym zakomunikować. Musi ono także wiedzieć, że nikt nie ma prawa naruszać jego granic. Powinno nauczyć się, żeby mówić ,,nie”, jeśli po prostu nie chce być pocałowane. Musi też czuć się z tym pewnie i po prostu dobrze.

Daj szansę dziecku się wypowiedzieć

Daj szansę dziecku, aby wyraziło swoje zdanie. Daj mu możliwość także przedstawienia jego argumentów. Wysłuchaj go. Nie ignoruj jego potrzeb. Niekoniecznie musisz być przekonany do pomysłu dziecka. Jednak daj mu szansę się wypowiedzieć. Musi wiedzieć, że jest ważne tak samo jak inni. Daje mu to świadomość, że jego racje, poglądy też się liczą wśród innych. Takie dziecko w dorosłym życiu nie będzie bało się przedstawić swojego zdania na dany temat.

Bycie asertywnym wymaga także od człowieka pewności siebie. Co robić, aby dziecko było pewne siebie?

Przede wszystkich otaczaj dziecko miłością. Kochaj je bezgranicznie. Akceptuj w pełni. Buduj w nim poczucie bezpieczeństwa. Praw mu komplementy. Mogą być one za drobne czynności takie jak obranie sobie pomarańczy. To działa na dziecięcą psychikę w sposób pozytywny.

Czy dziecko może mieć swoje zdanie?

Dziecko może mieć swoje zdanie. Uświadamiaj mu to, że nie zawsze musi się z Tobą zgadzać. Daj mu możliwość wyrażenia swojej opinii na dany temat. Nie oznacza to, że na wszystko musisz mu pozwalać. Bądź stanowczy jako rodzic. Jednocześnie pozwól maluchowi na to, aby one też mógł się wypowiedzieć. Pamiętaj, że to rozmowa jest kluczem do sukcesu.

Dla dziecka jesteś wzorcem. To od Ciebie wszystkiego się uczy

Dziecko naśladuje Cię. Obserwuje Cię. Uczy się od Ciebie wielu rzeczy. Dlatego Ty też rodzicu powinieneś być asertywnym człowiekiem. Niech pociecha Twoja widzi, jak odmawiasz i czujesz się z tym dobrze. Nie oznacza przecież to, że jesteś złym człowiekiem. Po prostu może nie masz na to ochotę, nie masz czasu, masz inne obowiązki. Powody mogą być różne. Możesz też doszkalać się w kierunku asertywności. Jest przecież wiele książek, kursów. Naprawdę można się dużo dowiedzieć, jak stanowczo i z przekonaniem powiedzieć słowo: ,,nie”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here