Czego dziecku nie powinieneś zabraniać?

0
1013
fot. pixabay

Wychowanie dziecka opiera się na stawianiu granic. Dziecko musi wiedzieć, co może robić, a czego nie możesz. Musisz go również uczyć, co jest złe, a co jest dobre. Jednak wszystko w graniach rozsądku. Niektórych rzeczy nie powinieneś zabraniać swojemu maluszkowi. Tak często jednak rodzice to robią. Czytaj dalej, jeśli jesteś zainteresowany.

Zabranianie dziecku brudzenia się

Nie można zabronić dziecku brudzenia się. Kałuże, błota, piach to jest to, co dzieci kochają. Nieuniknione jest to, że jeśli będzie się ono tam bawiło, to się ubrudzi. Jednak pamiętaj, Twoja pociecha to kocha! Rodzice natomiast zabraniają takich rzeczy swoim dzieciom. Unikają wprost tego jak ognia. Dzieci natomiast na prawdę potrzebują takich zabaw. Właśnie z brudem! Nie może zabronić dziecku czegoś, tylko dlatego, że się ubrudzi. Dzieci przez kontakt z piaskiem, dowiadują się, że on się przesypuje. Zaś przykładowo z błotem, że jest lepki. To dla nich nowe doświadczenia. Nawet okazuje się, że brud też jest maluchom wskazany.

Dzieci kochają wyzwania. Pozwól im więc na odrobinę więcej zabawy

fot. pixabay

Dzieci wprost kochają wyzwania. Dlatego też, jeśli dziecko chce się wspinać na drzewo, pozwól mu. Nie ograniczaj go w tym. To da dziecku poczucie dużej niezależności. Będzie wiedziało, że musi sobie ze wspinaczką poradzić samo. Jeśli już dojdzie tam gdzie jest, nabierze większej pewności siebie.

Zakazy, nakazy, obowiązki. Czy są one dobre dla dziecka?

Pamiętaj, nie możesz wszystkiemu dziecku odmawiać, być ciągle na nie. Jeśli dziecko będzie zbyt surowo wychowywane, może to potem niekorzystnie odbić się na jego poczucie wartości w życiu dorosłym. Takie dziecko może wszystkiego się bać. Może być niepewne. Może mieć poczucie niższości. Pozwól dziecku popełniać też te błędy. Na nich nauczy się prędzej. Zauważ też, że dzieci nie zawsze się słuchają rodziców. Są oni zbyt ciekawi, żeby czegoś nie zrobić. Dlatego też postępują wbrew rodzicom. Musisz sobie też uświadomić, że masz władzę rodzicielską, ale nie możesz jej nadużywać. Jednak Twoje zakazy nie są też po nic. To świadczy o tym, że troszczysz się o swoją pociechę. Dbasz o nią. Pilnujesz, aby było bezpieczne.

Czego nie zabraniać dziecku? Bieganie, skakania

Nie wolno zabrać dziecku biegania, skakanie. To naturalne rzeczy, które powinno robić. Maluchy kochają dużo ruchu. Zazwyczaj są ruchliwe.

Nie krzycz na swoje dziecko

Nie krzycz na swoje dziecko. To nic nie pomoże. Zaostrzy jeszcze bardziej sytuację. Jeśli dziecko płaczy, a Ty nie krzyczysz, to wtedy ono zacznie jeszcze bardziej płakać. Dlatego też lepiej wytłumaczyć maluchowi, rozmawiać z nim. W razie konieczności podnieść ton głosu. Jeśli chcesz, aby coś zrobiło.

Ucz swojego dziecka samodzielności. Nigdy nie pospieszaj je, jeśli wykonuje jakąś rzecz samodzielnie

Może np. Twoje dziecko ubiera samu kurteczkę. Poczekaj, aż to zrobi. Nie pospieszaj je.

Pozwól dziecku podejmować za siebie decyzje

Może się to przejawiać w prostych sytuacjach. Przykładowo jeśli jesteś w restauracji, pozwól swojemu maluchowi wybrać coś dla siebie. Niech samo zdecyduje, na co ma ochotę. Jak pozwolisz mu na to, szybciej nauczy się podejmować decyzje.

Nie zabraniaj dziecku wspinać się

Pozwól dziecku wspinać się, gdzie tylko chcesz. Chodzi tu o mieszkanie. Maluch dzięki temu staje się odważny, pewny siebie. Koordynacja ruchowa jest niezwykle ważna. Właśnie dzięki wspinaniu się, ćwiczy ją.

Nie zabraniaj swojemu dziecku wyrażać swoje emocje

fot. pixabay

Nie zabraniaj swojemu dziecku wyrażać swoje emocje. Jak chce płakać, to niech płaczę. Płakać przecież wolno, a nawet czasami jest wręcz konieczne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here