Nastolatek i zakochanie

0
974
fot. pixabay

Pierwsza nastoletnia miłość to niezwykłe uczucie. Nastolatek zaczyna się fascynować drugą osobą. Czasami te emocje są bardzo silne. Każdy rodzic chciałby wiedzieć, co dzieje się u jego dziecka. Jednak bardzo często osoba dorastająca ukrywa się z tymi wszystkimi emocjami. Nie chcę o nich rozmawiać z osobami dorosłymi. Jednak Ty jako rodzic może w pewien sposób przygotować dziecko na jego pierwszą miłość, zakochanie itp. Co w tym celu poczynić? 

Pierwsza miłość. Jak nastolatkowie ją przeżywają?

Każdy człowiek jest inny. Jednak nastolatkowie zawsze przeżywają swoją pierwszą miłość w sposób bardzo intensywny. Chcą również, aby ich uczucia były traktowane poważnie, dorośle. Nastolatkowie są przekonani, że ta osoba jest tą jedyną, na zawsze. Kiedy ktoś stwierdzi, że jest o tylko zauroczenie, osoba dorastająca buntuje się!

Zakochany nastolatek

fot. pixabay

Zakochany nastolatek jest pełen pasji, silnych emocji. Czasami nie może przystopować. To czego brakuje zakochanemu nastolatkowi, to hamulców. Jak rodzic powinien się zachowywać w tym przypadku? Na pewno jego rola będzie polegała na uświadamianiu dziecka o różnych sprawach związanych z zakochaniem, miłością itp.

Rozmowa z dzieckiem

Rozmowa z dzieckiem jest zawsze bardzo ważna. Możesz także opowiadać o swoich miłościach. O tym, jak Ty się czułaś będąc zakochana. Nastolatek wtedy będzie wiedział, że choć trochę go rozumiesz. Musisz też dużo uświadamiać dziecko. Przykładowo to, że się zakochał to nie znaczy, że ma nic nie robić. Musi wykonywać swoje obowiązki. Podziel się też różnymi doświadczeniami ze swoją pociechą. Opowiedz o przyczynie rozpadu związku. Nie praw nastolatkowi kazań. Tylko opowiadaj.

Interesuj się nastolatkiem. Doradzaj mu także w kwestiach związanych z miłością

fot. pixabay

Nastolatkowie bardzo przeżywają swoje zakochanie. Rozmawiaj dużo z dzieckiem. Towarzysz mu zawsze bez względu na to, co przeżywa. Nastolatek może doznać rozczarowania. Może to potem odbić się niekorzystnie na jego życiu. Dlatego też być zawsze dla niego wsparciem i podporą.

Uszanuj czas, w którym Twoje nastoletnie dziecko się zakochuje

Szanuj też uczucia i emocje nastolatka. Nie neguj ich.

Zachęcaj do rozmowy o związku

Inicjuj rozmowę na temat związku. Jednak nie narzucaj się zbytnio. Możesz też podzielić się własnymi doświadczeniami miłosnymi. Najlepiej, gdy ta rozmowa będzie odbywała się na spacerze lub w jakimś cichym miejscu.

Edukuj swoje dziecko na temat seksu

Seks nie powinien być tematem tabu. Jako rodzic uświadom dziecko o ryzyku zajścia w ciążę. Opowiedz mu o możliwych zabezpieczeniach. Możesz też pokazać mu film na temat nastolatek w ciąży. Zapytaj swoje dziecko o jego zdanie na ten temat.

Gdy Twoje dziecko ma już sympatię, poznaj ją

Gdy wiesz, że Twój nastolatek ma sympatię, zaproś ją do siebie do domu. Staraj się poznać, dowiedzieć się coś więcej o tej osobie.

Wspieraj swoje dziecko. Nie zniechęcaj do tego, aby przestało tą znajomość

Dziecko może być pochłonięte rozmowa ze swoją sympatią. Nie gań je za to. Czasem może się zdarzyć, że nastolatek będzie cały czas wysyłał sms-y do swojego ukochanego, ukochanej. Powiedz mu, że doceniasz to, że ma kogoś bliskiego.

Co, gdy nastolatek chce jechać ze swoją sympatią na wyjazd?

Nie miejcie bezgranicznego zaufania do nastolatków. To są jeszcze dzieci, których emocje są bardzo burzliwe. Szczera rozmowa będzie najlepszym rozwiązaniem. Rodzice powinny przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie. Jeśli nie zgodzicie się na wyjazd, zaproponujcie np. wspólne wakacje, obiad, kolacje. Może rodzinny grill? Każdy rodzic powinien przecież chcieć poznać sympatię swojego dziecka.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here