Bunt nastolatków. Jak sobie z nim radzić?

0
782
fot. pixabay

Nastolatkowie bywają czasami bardzo okropni. Gdy człowiek dorasta, powoli staje się osobą niezależną. Czasami ma problem, aby wyrazić siebie. Jego zachowanie bywa nieraz bardzo buntownicze. Rodzice powinni poświęcić takiemu dziecku dużo uwagi. To, co nastolatek przechodzi bywa dla niego trudne, nie do zniesienia. Dlatego też zachowuje się w ten, a nie inny sposób.

Bunt nastolatka. Jak on się objawia?

Przedtem Twoja rozmowa z dzieckiem jakoś się kleiła. Byłaś w stanie wytłumaczyć mu wiele rzeczy. Twoja pociecha uważnie Cię słuchała, zazwyczaj stosowała się do Twoich zasad i reguł. Teraz natomiast bardzo ciężko o jakiekolwiek porozumienie. Rozmowy kończą się kłótniami. Twoje dziecko trzaska drzwiami. To prawdopodobnie świadczy o buncie nastoletnim.

Burza hormonów

Burza hormonów sprawia, że nastolatek bywa nieznośny. Jest bardzo drażliwy. Jego nastroje są różne. Raz jest w dobrym humorze, raz w złym. Co chwilę mu się zmienia. Jednak jest ono jeszcze dzieckiem, więc nakładasz na niego obowiązki. Ma ono różne zakazy, nakazy. Nastolatek odbiera to w sposób negatywny. Chce być bardziej samodzielny. Decydować o tym, co chce robić, co nie. Buntuje się więc przeciwko Tobie i Twoim regułom. Wyraża to po prostu w postaci buntu.

Bunt może objawiać się nie tylko w zachowaniu

Bunt może objawiać się na różne sposoby. Może totalnie zmienić wygląd. Twoje dziecko może zrobić sobie kolczyk, zmienić zupełnie fryzurę, mocniej się malować. Bunt często objawia się także zmianom stylu ubierania się z dnia na dzień.

Jak radzić sobie z buntowniczym nastolatkiem?

fot. pixabay

Na pewno należy dużo rozmawiać z takim dzieckiem. Okazać też Twojemu dorastającemu dziecku dużo zrozumienie i też wsparcia. Nie krytykować go stale, a spróbować zrozumieć w jakiś sposób. Dać mu do zrozumienia, że zawsze może na Ciebie liczyć. Pokazać mu, że jesteś osobą godną zaufania. Musi mieć jakieś zakazy i nakazy. Jednak staraj się tłumaczyć, dlaczego Twój wybór jest taki, a nie inny. Daj mu trochę wolności, ale nie za dużo. Dawkuj to, co on może robić, a co nie. Nie chcesz przecież, żeby potem miał do Ciebie pretensje, że np. kiedyś mu na co pozwalałeś, a teraz nie?

Matka, czy ojciec? Kto powinien mieć główny wpływ na wychowanie dziecka?

Dziecko potrzebuje obojga rodziców. Oboje z nich powinni być tak samo zaangażowani w wychowanie. Niech wspólnym waszym wyborem będzie to, czy zgodzicie się na wyjazd nastolatka z kolegami w góry. Dziecko może czuć się zagubiony, gdy matka mu pozwala, a ojciec nie. Wychowanie to również dużo czasu spędzonego z pociechą, ale także tłumaczenie wszystkiego. Miej cierpliwość. Szczególnie do dorastającej osoby.

Czego pod żadnym pozorem nie powinieneś robić?

fot. pixabay

Nie możesz ośmieszać dziecka, czy krytykować jego stylu ubioru. Nie powinieneś również negować tego, z jakimi osobami się koleguje. Oczywiście nie pozwól mu na spotkanie się z toksycznymi rówieśnikami, którzy mają bardzo negatywny wpływ na niego. Każdy rodzic martwi się przecież o swoje dziecko. Nie możesz jednak zamykać je w domu. Trzymać pod kloszem. Zabraniać wychodzić na dwór. Przecież nie chodzi, aby wystraszyć nastolatka przed światem. Powinieneś być w tym okresie dla niego dużym wsparciem. Dać mu trochę wolności, a nie zabraniać wszystkiego.

Nie decyduj za dziecko o tym, kim będzie w życiu

Nie możesz zmuszać swoje dorastające dziecko do tego, aby uczęszczało na kurs tańca, bo np. to jest Twoje niespełnione marzenie. Musisz pozwolić mu wybrać to, co chce robić w życiu. Daj mu tą swobodę. Na pewno później będzie Ci wdzięczne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here