Nieśmiałe dziecko. Jak rodzice mogą mu pomóc?

0
776
fot. pixabay

Nieśmiałość to cecha, która może pojawić się u Twojego dziecka. Może ona pojawić się w różnym wieku. Na czym polega nieśmiałość? U takich osób pojawia się zazwyczaj lęk przed ludźmi. Co robić z takim malcem? Przede wszystkim akceptować go i mocno kochać. 

Jak zachowuje się nieśmiałe dziecko?

Nieśmiałe dziecko jest bardzo ciche. Wydaje się być bardzo stabilne emocjonalnie. Bardzo często zawsze robi to, co się mu każe.

Kiedy ujawnia się nieśmiałość u dziecka?

Nieśmiałość u dziecka najczęściej ujawnia się w nowych sytuacjach. Zazwyczaj wtedy, jeśli spotyka się z nieznanymi osobami. Taki maluch po prostu nie chce być blisko z daną osobą. Poza tym warto obserwować swoje dziecko. Nie do każdego człowieka będzie nieśmiałe. Do jednych może być, do drugich nie. Czasem jest konieczna terapia.

Rady dla rodzica nieśmiałego dziecka

fot. pixabay

Ważne jest, aby akceptować dziecko w pełni. Otaczać go miłością, troską. Wspierać dziecko. Towarzyszyć mu. Nie krytykuj malucha. Ośmieszanie i porównywanie z rówieśnikami też nie jest dobre i właściwie. Należy też dużo rozmawiać z dzieckiem. Pytać się go często, jak się czuje. Bardzo istotne będzie tutaj również bycie empatycznym.

Głębokie oddychanie

Możesz również ze swoim dzieckiem ćwiczyć głębokie oddychanie. Stosować także ćwiczenia relaksacyjne. Na pewno są one bardzo pomocne i korzystne dla dziecka. Zawsze przez jakąś stresującą sytuacją, może je zastosować.

Dużo przytulaj swoje dziecko

fot. pixabay

Przytulanie redukuje stres. Przytulaj więc swojego malucha jak najwięcej!

Jak podwyższyć u dziecka poczucie własnej wartości?

Przede wszystkim powinieneś chwalić swoje dziecko jak najwięcej. Prawić mu komplementy. Nawet za najdrobniejsze rzeczy. Dzięki temu dziecko bardziej wierzy w swoje siły, możliwości, umiejętności. Jest też pewniejsze siebie. Lepiej poradzi sobie w trudnych sytuacjach. Musisz też uświadomić swojej pociesze, że bezwzględnie na to, co potrafi i tak jest wartościowym człowiekiem.

Interesuj się swoim dzieckiem. Spędzaj z nim czas

Jeśli będziesz interesował się swoim dzieckiem i zwracał uwagę na jego potrzeby, na pewno wzrośnie mu samoocena. Zobaczy też, że ma u Ciebie wsparcie, że może na Ciebie polegać. Musisz zaakceptować też swojego malucha w pełni. Uznać jego sukcesy. Akceptować jego porażki.

Dużo rozmawiaj z dzieckiem o tym, co lubi robić

To może być bardzo korzystne dla Twojego dziecka. Przede wszystkim właśnie tak będzie budowało wiarę w siebie. Zapytaj swojego malca, co najbardziej lubi robić, co sprawia mu największą frajdę, przyjemność? Na pewno coś Ci odpowie! Stwórz mu następnie warunki, aby rozwijał się w tym kierunku i uczył.

Nie nadużywaj władzy rodzicielskiej. Nie buduj relacji z dzieckiem na lęku

Pamiętaj nie jest prawidłowe budowane relacji z dzieckiem na lęku. Ono przestraszy się. Będzie też coraz bardziej nieśmiałe. Może stać się niemiłe, nieprzyjemne. Będzie po prostu bało się życia. Nie będzie chciało za bardzo poznawać świata i odkrywać. Może nawet zacząć się izolować, wycofywać.

Mów otwarcie o swoich emocjach. Ucz tego samego swojego dziecka

Staraj się mówić otwarcia o swoich emocjach. Ucz tego samego swojego malca. Pozwól mu także na płacz. Każdy ma do tego prawo. Rozmawiaj też z nim dużo tym, co przeżywa. Pytaj o powód takiego zachowania, a nie innego. Interesuj się swoim dzieckiem i poświęcaj mu jak największą ilość uwagi.

Czytanie bajek swojemu dziecku

Czytaj bajki swojemu dziecku. Na rynku są też te terapeutyczne. Być może w jakiś sposób pomogą Twojemu malcowi ze swoją nieśmiałością.

Powtarzaj swojemu dziecku: ,,Poradziłeś sobie”

Powtarzaj swojemu dziecku to stwierdzenie za każdym razem, gdy sobie z czymś poradziło.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here