ADHD u dziecka

0
782
fot. pixabay

Jak zachowują się dzieci z ADHD? Nadpobudliwe dzieci zawsze są w ruchu. Nie mogę usiedzieć też w jednym miejscu. Cały czas chcą, aby to im była poświęcona uwaga. Dzieci z ADHD bardzo często jako już osoby dorosłe nie radzą sobie ze swoimi emocjami.

Dziecko z ADHD w szkole

Dzieci z ADHD w szkole bardzo przeszkadzają innym. Uważa się je za niewychowane i niegrzeczne.

Jak rozpoznać, że dziecko ma ADHD?

Dziecko, który ma ADHD stale się wierci, jeśli siedzi na krześle. Czasami zdarza się mu być agresywne. Bardzo łatwo się rozprasza. Biega i cały czas chodzi po domu. Nie potrafi się skoncentrować. Lubi dokuczać innym dzieciom. Nie lubi zmian. Bardzo dużo gada. Zachowuje się często bardzo nierozsądnie. Nigdy nie potrafi zachować powagi. Często się zdarza, że psuje rzeczy.

Czy ADHD powinno się leczyć?

Z ADHD trzeba iść koniecznie do psychiatry. Psychiatra może stwierdzić chorobę i wydać orzeczenie o niej na piśmie. Powinien również przekazać informacje, jak postępować z takim dzieckiem. Trzeba również o ADHD poinformować nauczycieli. Oni także powinni współpracować z rodzicami. Dziecko również uzyskuje indywidualny tok nauczania.

Jak traktować dziecko z ADHD?

Wyznacz dziecku granice. Powiedz i uświadom, co może robić, a czego nie może robić.  Nagradzaj swoje dziecko. Stosuj również kary, jeśli nie będzie postępowało zgodnie z zasadami. Jeśli chcesz, aby dziecko coś zrobiło, przekazuj jasne i czytelne komunikaty. Pozwól dziecku na swobodę, jeśli chodzi np. o wybór ubioru. Otaczaj dziecko szczególną opieką i miłością. Jeśli dziecko czegoś nie lubi jeść, nie zmuszaj go do jedzenia tego. Najlepiej też, aby Twoja pociecha jadła posiłki regularnie np. co dwie godziny. Stwórz dziecku stabilne warunki rozwoju. Osoba z ADHD nie lubi zmian. Musi jednak znać reguły, zasady. Najlepiej ułożyć plan dnia. Oczywiście nie trzeba aż tak trzymać się określonych godzin. Jednak warto ustalić mniej więcej, co Twój maluch będzie robił w danym dniu. Staraj się takiemu malcowi ułatwiać życie, a nie je utrudniać.

Dziecko z ADHD najpierw robi, a potem myśli

fot. pixabay

Dziecko z ADHD nie zastanawia się długo nad czymś. Zazwyczaj najpierw coś zrobi, potem nad tym pomyśli. Nie potrafi też czekać. Jest niecierpliwe. Bardzo często również przerywa rozmowę. Nigdy nie czeka na swoją kolej. Od razu wszystko, co mu przyjdzie do głowy, realizuje.

Jaka jest przyczyna ADHD?

fot. pixabay

Jeśli są jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, to właśnie wtedy może pojawić się ADHD. Należy sobie również uświadomić, że ADHD jest dziedziczne. Może mieć po prostu dziedziczne podłoże.

Od czego zaczyna się rozpoznanie ADHD?

Najpierw przeprowadza się bardzo szczegółową rozmowę z rodzicami. Bada się również samo dziecko. Z nim również przeprowadza się wywiad. Oprócz tego również dowiaduje się informacji o takim młodym człowieku od innych osób np. pedagoga szkolnego, nauczycieli, członków rodziny, wychowawcy.

Dlaczego tak ważna jest psychoedukacja nauczycieli, rodziców? ADHD

Psychoedukacja nauczycieli, rodziców jest bardzo ważna. Muszą oni dowiedzieć się co to jest ADHD. Powinni również wiedzieć, jak leczyć ADHD. Dzięki psychoedukacji wszystkie osoby, które mają do czynienia z takim osobnikiem, będą wiedziały jakie metody stosować w przypadku, jeśli pojawią się objawy. Będą mogły również odpowiednio pomóc takiemu dziecku.

Czy leczenie farmakologiczne jest konieczne?

Leczenie farmakologiczne czasami jest konieczne. Jeśli objawy ADHD się nasilą, należy je zastosować. Czasem sama terapia po prostu nie wystarczy. Wiedz też, że leki do każdego dziecka dobierane są w sposób indywidualny.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here