Nauka dziecka bycia odważnym

0
722
fot. pixabay

Odwaga jest bardzo ważna w życiu. Nie chodzi o rzucanie siebie na głęboką wodę, a o umiejętności podejmowania świadomej decyzji w kierunku czegoś. Odwaga jest bardzo ceniona. Szczególnie w życiu dorosłym. Jeśli Ty jako dorosła osoba jesteś wycofana, dziecko może czerpać z tego wzorce. Będzie się tak samo zachowywać. Dlatego też warto zacząć od siebie samego. Dopiero potem uczyć dziecka odwagi. Samo też dużo będzie mogło nauczyć się od Ciebie jako od rodzica. 

Przeciwieństwo odwagi

Dlaczego jesteśmy nieodważni? Za tym właśnie byciem nieodważnym kryje się wstyd, lęk, strach. Boimy się czegoś zrobić. Chociaż czasami ten nasz strach przed czymś jest bezpodstawny. Osoby lękliwe i wstydliwe nie mają tak prosto w życiu.

Na czym polega odwaga?

Odwaga to umiejętność podejmowania działania w kierunku czegoś. Czasem jednak jest tak, że nie do końca wiemy, co może być skutkiem podjęcia danej decyzji. Nie jesteśmy pewni rezultatu. Jednak podejmujemy działanie w tym kierunku, bo czujemy, że tak jest dobrze. Taki człowiek nie jest owładnięty strachem, lękiem. Jest to osoba bardzo śmiała i pewna siebie.

Od czego zależy, że w danym momencie podejmujemy odważną decyzję?

Na pewno od pracy nad własną osobą. Jeśli mamy wysokie poczucie wartości, dobrą samoocenę, nie boimy się wyzwań. Jesteśmy godni poczynić działania w kierunku czegoś. Wykazujemy się wtedy odwagą.

Odważne działania. Co daje nam to, że jesteśmy odważnymi ludźmi?

fot. pixabay

Odwaga na pewno wzmacnia poczucie wartości. Uświadamia nas o tym, że mamy na wiele spraw dużo wpływ, że to od nas tak naprawdę wiele zależy. Osoby odważne łatwiej radzą sobie z wieloma rzeczami. Zawsze są gotowe na nowe wyzwania!

Czy osoby odważne niczego się nie boją?

Osoby odważne odczuwają strach, lęk. Mogą być nawet wstydliwe. Jednak podejmują działanie. Wiedzą, że emocje są tylko emocjami. Każdy człowiek powinien je akceptować. Jednak wstyd, lęk nie powinien nas powstrzymać, jeśli działamy w dobrym kierunku. Jeśli chcemy coś osiągnąć, zyskać itp. Pamiętaj, że im bardziej jesteś sobą, tym bardziej jesteś odważny. Dlatego też powinieneś doświadczyć emocji takich jak właśnie lęk. Każdy czegoś się boi. Nie możemy tego unikać. Dzięki właśnie temu możemy lepiej poznać siebie.

Nie zamartwiaj się zbytnio o dziecko

Bycie nadopiekuńczym rodzicem nie jest dobre. Nie możesz ciągle zwracać uwagę dziecku w każdej sytuacji. Często słyszy się na placach zabawach: ,,Nie huśtaj się tak za wysoko, bo spadniesz”. W tym momencie straszysz dziecko.

Emocje Twojego dziecka są ważne

Nigdy nie wyśmiewaj emocji swojego dziecka. To duży błąd w wychowaniu. W ten sposób stanie się ono po prostu wstydliwe. Interesuj się, co Twoje dziecko przeżywa, doświadcza, czuje. Rozmawiaj z nim dużo. To niezwykle ważne. Dawaj mu przestrzeń do wyrażania swoich emocji. Dzięki temu stanie się ono bardziej odważne.

Jak rozwijać odwagę u swojego dziecka?

Uświadom swoje dziecko, że w może mieć gorsze chwile. Nie zawsze ze wszystkim musi sobie radzić. Czasem zdarzyć się może, że mu coś nie pójdzie. Jednak motywuj go do działania. Może coś za któryś razem mu się uda. Postaw na jasną i przejrzystą komunikację ze swoją pociechą. Pozwól też na swobodne wyrażenie emocji. Rodzice również powinni starać się jak najlepiej komunikować się ze sobą i wyrażać swoje odczucia jasno i prosto. Dziecko czerpie przecież wzorce od osób dorosłych.

Odważne dziecko, czyli jakie?

fot. pixabay

Odważne dziecko to takie, które nie jest przestraszone życiem. Lubi doświadczać różnych rzeczy i się tego nie boi.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here