Jak rozwijać u dziecka poczucie własnej wartości?

0
699
fot, pixabay

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko prawidłowo się rozwijało. Chce również dla niego jak najlepiej. Poczucie własnej wartości jest jedną właśnie z takich rzeczy, o które rodzice powinni dbać u swojego dziecka. To bardzo pomaga w dorosłym życiu. Przede wszystkim dzięki wysokiej samoocenie maluch wierzy w siebie, zaczyna znać swoje mocne strony. Poza tym jako dorosła osoba z dobrym mniemaniem o siebie osiąga więcej sukcesów. Jest też znacznie szczęśliwsza w życiu. 

Jak można zdefiniować poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości to wiara we własne możliwości, w swoje umiejętności. Osoba z wysokim poczucie własnej wartości wie, jak się w życiu odnaleźć. Zna swoje zalety oraz w pełni akceptuje wady. Osiąga sukcesy. Jest świadomą siebie jednostką. Nie gani siebie za to, że jej rozwój jest powolny. Potrafi się rozwijać we własnym tempie. Robi to najlepiej jak potrafi. Ma tego po prostu pełną świadomość.

Jak sprawić, żeby dziecko miało wysokie poczucie własnej wartości?

Przede wszystkim musi być bardzo kochane przez rodziców, chciane, ale też w pełni akceptowane. Dziecko musi czuć, że rodzic jest w stanie zapewnić mu bezpieczeństwo, że zwraca uwagę na jego potrzeby. Dzieci, u których szybciej rozwija się poczucie własnej wartości, mają rodziców, którzy są godni zaufania. Są też osobami, na których maluch może polegać.

Co robić w kierunku rozwoju prawidłowego poczucia własnej wartości u dziecka?

Na pewno musisz:

  1. Akceptuj swoje dziecko w pełni
  2. Doceniaj swoje dziecka. Chwal go, jeśli coś zrobiło dobrze. Mogą być to bardzo drobne rzeczy
  3. Daj się dziecku się rozwijać. Stwarzaj mu do tego warunki
  4. Być dla dziecka dobrym przykładem. Kimś, na kim może się wzorować
  5. Bierz pod uwagę zdanie swojej pociechy. Zwracaj uwagę na jego potrzeby. Niech czuje, że jest ważne, kochane i w pełni akceptowane
  6. Okazuj dużo troski, wsparcia swojemu dziecku
  7. Nie krzycz na niego
  8. Dużo z nim rozmawiaj
  9. Być cierpliwym rodzicem
  10. Spędzaj z dzieckiem czas kreatywnie

Uświadom dziecku, że jest wartościowe takie jakie jest

fot. pixabay

Twoje dziecko może być bardzo zdolne. Nie będzie jednak miało wiary w siebie, jeśli nie zaakceptujesz je w pełni. Nie uświadomisz mu, że już jest wspaniałe, dobre, kochane itp. Poczucie wartości to też również świadomość tego, że czegoś nie umiemy robić, ale akceptujemy to. Jeśli Twoje dziecko nie potrafi pływać, jeśli będzie miało kochających rodziców, którzy akceptuje je w pełni, nie będzie tym się przejmować.

Wyrażenie emocji

Wyrażaj pozytywne emocje do swojego dziecka. Uśmiechaj się dużo do niego. Nie zamartwiaj się ciągle, że coś mu się stanie. Mówienie dziecku: ,,nie rób tak, bo się przewrócisz” jest nieprawidłowe. Maluch wtedy przestaje wierzyć w siebie. Możesz jednak wyrazić to Twoje zmartwienie innymi słowami np. ,,Troszkę obawiam się, że się przewrócisz. Potrzebujesz pomocy?”.

Pozwól dziecku podejmować decyzje

fot. pixabay

Może być to wybór zabawki. Może być to posiłek. Różne rzeczy. Jednak gdy pozwalasz na to swojej pociesze, ono czuje, że mu ufasz. To jest niezwykle ważne i istotne.

Okazuj dziecku mnóstwo uwagi

Okazuj dziecku dużo uwagi. Spędzaj z nim czas. Nie możesz dopuścić do tego, aby ono czuło się zlekceważone. Poczuje wtedy, że jego potrzeby nie są ważne. Rozmowa z maleństwem jest bardzo ważna. Ono potrzebuje być wysłuchane. Nie ignoruj tego, co Twoje dziecko chce Ci powiedzieć, przekazać. Pozwól mu wyrazić swoje zdanie oraz emocje. Wspieraj dziecko w poznawaniu świata. Bądź dla niego wsparciem, ale też osobą, która mocno mu kibicuje. Stwarzaj mu też warunki, aby jak najwięcej mogło odkryć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here