Jak mądrze wychować swoje dziecko?

0
720
fot. pixabay

Wychowanie dziecka to trudna sztuka. Często rodzice myślą, jak dobrze wychować swoje dziecko. Dorośli chcą, aby ich pociecha była w przyszłości grzeczna, znała dobre maniery, podejmowała mądre wybory. Najważniejsze w wychowaniu jest to, aby uświadomić maluchowi, co mu wolno, a czego nie wolno. Pokazać, co jest dobre, a co złe. Dziecko też potrzebuje kogoś, na kim może się oprzeć. Dlatego też dorosła osoba, rodzic powinien być dla niego wzorcem.

Konsekwencja jest bardzo ważna w wychowaniu dziecka

Ważne jest to, aby być konsekwentnym w wychowaniu dziecka. Jeśli pokazało się dziecku, co może, a co nie może, co jest do zaakceptowania, to nie można odchodzić od tego. Jeśli najpierw się ustali granice, a potem łamie się zasady, dziecko może po prostu być potem zdezorientowane. W przyszłości zaś będzie miało ciężko podjąć jakąkolwiek decyzję.

Wzbudzaj ciekawość dziecka. Nie ograniczaj go w tym, jeśli się czymś interesuje, coś go ciekawi. Dlaczego tak właśnie powinno się robić?

Małe dziecko jest ciekawe świata, zadaje dużo pytań. Nie wolno ich lekceważyć. Rodzic powinien mieć czas dla swojego malucha. Widzisz, że Twoje dziecko jest czymś zaciekawione? Nie ograniczaj go. Stwórz mu warunki, aby to coś poznało. Przykładowo, jeśli Twoja pociecha chce książkę, daj mu ją. Nie mów mu, że dopiero w szkole będzie się uczyło pisać, czytać, liczyć. Tak samo również jest z zabawą. Chcę Twoje dziecko zbierać kasztany? Niech zbiera! Co z tego, że się ubrudzi? Wytrzesz mu potem tą rączkę chusteczką.

Nie pozwalaj dziecku na wszystko. Niech zna swoje granice

Nie możesz dawać ich dziecko za dużo. Rozsądnie wyznacz granice. Dlatego też nie wolno wszystkiego odmawiać dziecku. Daj mu trochę wolności. Jednak nie przesadź.

Dlaczego uczenie samodzielności jest tak ważne w wychowaniu dziecka?

Dobrych rzeczy powinieneś uczyć swojego malucha od początku. Samodzielność jest właśnie taką dobrą rzeczą. Jak już może, to niech Twoje dziecko samo ubierze buciki, kurtkę. Pozwól nawet maleństwu zjeść samodzielnie posiłek. Musisz liczyć się z tym, że się ono ubrudzi. Jednak spróbuj. Daj mu łyżeczkę. Pozwól samemu być mu ząbki. Na początku będzie robiło to niezdarnie. Potem zaś nabierze wprawy.

Pozwól dziecku na kreatywność

fot. pixabay

Nie krzycz na dziecko, gdy pomaluje ściany. Wytłumacz mu, że tak nie wolno. Może to robić na kartce lub na tablicy. Możesz też to robić kredą na chodniku. Wyzwalanie kreatywności w dziecku jest konieczne!

Rozwój dziecka jest bardzo ważny. Spraw, aby mogło ono szukać swoich pasji, zainteresowań. Daj mu możliwości

fot. pixabay

Poświęć czas na to, żeby dziecko zdobywało nowe umiejętności. Niech dużo tańczy, śpiewa, rysuje, uczy się angielskiego! Może zapisz go do klubu piłkarskiego, jeśli to chłopczyk. Może dobrym pomysłem jest balet dla dziewczynki? Nie zmuszaj malucha do chodzenia tam. Jeśli mu się spodoba, będziesz to widział. Warto w dziecku rozwijać pasje.

Dużo rozmawiaj z dzieckiem

Rozmowa z dzieckiem jest bardzo ważna. Dlatego rób to jak najczęściej. Maluch tego potrzebuje. Dużo też mu tłumacz różnych rzeczy. Pod żadnym pozorem nie porównuj dziecka, nie wyśmiewaj go. Pozwól też dziecku płakać. Nawet dorośli płaczą. Nazywaj emocje. Pamiętaj też, że krzyk w wychowaniu dziecka jest nie dobry. Krzykiem nic nie zdziałasz. Pogorszysz jeszcze sytuacje. Jeśli dziecko płacze, a Ty nie krzyczysz, to ono jeszcze bardziej będzie płakać. Wysłuchaj dziecka. Poświęć mu czas na rozmowę. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko coś zrobiło, po prostu powiedz coś podniesionym tonem głosu.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here