Czy warto motywować dziecko? W jaki sposób to robić?

0
681
fot. pixabay

Motywować dziecko zawsze jest warto. Każdy rodzic powinien wspierać swojego malucha. Dzieci są zazwyczaj ciekawe świata, ludzi. Kochają odkrywać i poznawać świat. Dlatego też wspieraj swoją pociechę we wszystkim, co robi.

Nie tylko dorośli potrzebują motywacji

Dzieci również i to w zwiększonej dawce. Nie porównuj dziecka z innymi, nie ośmieszaj je. Zbytnio też nie krytykuj. Wspieraj, motywuj. Maluch, jeśli będzie miał motywację wewnętrzną, poradzi sobie ze wszystkim lepiej.

Nauka przez zabawę. To doskonały sposób do rozwoju dla Twojego malucha!

Jeśli dziecko tylko uczy się poprzez książki, może szybko mu się to znudzić. Dlatego też powinieneś mu urozmaicić to zdobywanie wiedzy. Maluch musi zostać zainspirowany, żeby chcieć poznawać więcej i więcej. Możesz uczyć swoją pociechę języków obcych, oglądając z nim bajki po angielsku. Możesz spróbować pobawić się z nim w kalambury. Malec będzie odgadywał zwierzątka, nazywając je po angielsku.

Nie ignoruj swoje dziecka

Dzieci zadają bardzo dużo pytań. Nie ignoruj ich. Nie zbywaj swojego malca. Uciekanie od danego problemu, nie jest dobrym rozwiązaniem. Dziecko jest ciekawe. Staraj się mu odpowiadać na wszystkie pytanie. Wytłumacz dokładnie, jeśli czegoś nie rozumie. Nawet też skłaniaj swoje dziecko, to zadawania większej ilości pytań. Motywuj je! Takie nieodpowiadania na pytania może zniechęcić je już na wczesnym etapie do pogłębiania wiedzy. Stwierdzi: Po co mam pytać, skoro i tak nie uzyskam odpowiedzi?

Rozwijaj pasje i zainteresowania swojego malucha

fot. pixabay

Pokazuj swojemu dziecku różne rzeczy. Kup nową książeczkę. Pokaż mu wartościowy program w telewizji. Zapisz go na jakieś rozwojowe zajęcia. Motywuj, żeby chodziło na zajęcia pozalekcyjne. Pozwól dziecku na to, aby rozwijało swoją kreatywność. Co jeśli pomaluje ścianę? Wytłumacz mu, że to nie jest właściwe zachowanie. Daj mu kartkę. Jednak nie krzycz na niego. Takie coś to ogromny przejaw kreatywności. Staraj mu się tylko wytłumaczyć, co mu wolno, a czego nie wolno.

Dziecko kochane i akceptowane radzi sobie lepiej

Dziecko, które było kochane i w pełni akceptowane przez rodziców lepiej radzi sobie w dorosłym życiu. Ma więcej siły do działania, robienia pozytywnych rzeczy. Pamiętaj, że potem dziecko takie będzie traktowało Cię jako autorytet. Kochałeś je bowiem mocno w dzieciństwie. To ogromna nagroda dla rodzica. Maluch, który jest kochany przez dorosłych wierzy bardziej w siebie, w swoje możliwości.

Organizuj czas dziecka. Wyznacz mu granice

Organizuj czas dziecka. Uświadom mu to, że jest czas na zabawę i jest czas na naukę. Niech ma swoje obowiązki. Pozwól mu jednak też na to, aby miało odpoczynek. Zmuszanie dziecka do nauka działa na nie bardzo demotywująco.

Pokaż mu wzorce

Pokaż swojemu dziecka na kim powinno się wzorować. Może jakiś sportowiec, naukowiec? Jeśli dziecko lubi sport, pokaż mu jakiegoś znanego sportowca, który osiągnął sukces w tej dziedzinie. To go będzie motywować.

Nie krytykuj zbytnio swojego dziecka

Dziecko, które jest krytykowane traci pewność siebie. Możesz pokazać, co jest, a co złe. Jednak krytykowanie za najmniejszy błąd nie wpływa korzystnie na psychikę malca.

Nie rób wszystkiego za swoje dziecko

fot. pixabay

Wyręczanie swojego dziecka ze wszystkiego nie jest dobre. Niech samo się nauczy. Może czasem iść mu coś opornie, ale w końcu mu się uda. Tak samo, jak dziecko zaczyna samo się ubierać. Poczekaj na nie aż założy tą kurteczkę. Czekaj cierpliwie. Nie poganiaj. Ono dopiero nabiera wprawy.

Chwal dużo swoją pociechę!

Nawet za najmniejsze rzeczy. To podniesie jego poczucie wartości. Warto więc to robić!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here