Ciąża. Jak dbać o siebie podczas niej?

0
760
fot. pixabay

Kobieta zawsze powinna dbać o siebie. Jednak w ciąży musi jeszcze bardziej.  Przede wszystkim kobieta powinna zadbać o właściwie odżywianie, ruch, odpowiednią długość snu itp. Jeśli jesteś ciekawy tym tematem, czytaj dalej. 

Czy kobieta może pracować w ciąży?

O tym musi zdecydować lekarz. Jeśli on nie widzi żadnych przeciwwskazań, to kobieta może pracować nawet przez cały okres ciąży. Może to nawet pozytywnie wpłynąć na płód. Ważne, żeby ta praca była komfortowa. Nie może być ona ciężka. Musi odbywać się w odpowiednich warunkach.

Ćwiczenia podczas ciąży. Aktywność fizyczna

fot. pixabay

Jeśli lekarz nie ma żadnych przeciwwskazań, to nie powinnaś rezygnować z ruchu. Oczywiście nie może być to nadmierny wysiłek. Dobre są spacery, basen. Nie może uprawiać jednak jakiś ekstremalnych sportów. Uważaj również, aby nie zrobić sobie kontuzji.

Seks podczas ciąży

Można uprawiać seks podczas ciąży. Oczywiście jeśli oboje partnerów się na to zgadza.

Podczas ciąży może wystąpić próchnica

Podczas ciąże szczególnie poświęć czas na higienę jamy ustnej. Zęby należy myć rano, wieczorem oraz po każdym posiłku. Kup również płyn do higieny jamy ustnej oraz nitki dentystyczne. Powinnaś również chodzić dużo do dentysty!

Używki podczas ciąży nie są wskazane

Podczas ciąży zrezygnuj ze wszelkich używek. Niektórych leków też kobieta nie powinna brać. Na pewno, jeśli chcesz coś zażyć, lepiej skonsultuj to ze swoim lekarzem.

Dieta podczas ciąży. Co jeść?

Jeśli zdrowo się odżywiasz, to rób tak samo podczas ciąży. Musisz jednak dostarczać do organizmu odpowiednią ilość węglowodanów, białek, tłuszczów, minerałów, witamin. Najlepiej, aby dieta była zróżnicowana.

Prysznic 2 razy dziennie

fot. pixabay

Kobieta w ciąży powinna brać prysznic 2 razy dziennie. Raczej nie powinna brać kąpieli w wannie. Nie jest to zalecane. Po kąpieli nasmaruj swoje ciało balsamem lub oliwką. Najważniejszy jest brzuch oraz piersi.

Kiedy zobaczysz u siebie przyrost wagi?

Przyrost wagi zauważysz u siebie po 20 tygodniu.

Bardzo ważna jest właściwa dieta

Musisz być świadoma tego, że dieta podczas ciąży jest bardzo ważna. Musisz też pić dużą ilość niegazowanej wody mineralnej, soków. Raczej na czas trwania ciąży powinnaś zrezygnować z kawy. Herbata również nie jest zalecana.

Naprawdę musisz dostarczyć swojemu organizmowi wszystkich składników odżywczych. Twoja dieta powinna być również bogata w tłuszcze.

Kosmetyki. Jakie stosować?

Najlepiej te, które przez dłuższy czas już używałaś. Nie możesz zastosować czegoś, czego nie znasz. Może Cię dany produkt po prostu uczulić. Musisz zadbać o swoją cerę. Zaopatrz się więc w tym celu w tonik, peeling, krem nawilżający. Ważne są również różne balsamy do ciała. W drugim trymestrze też jest ważna pielęgnacja twarzy. Przed kupnem kosmetyku, zapytaj się o niego swojego dermatologa. Nie tylko o twarz, ale także powinnaś zadbać o stopy i nogi. Dobry jest także masaż! Pamiętaj też, że jeśli odwiedzasz kosmetyczkę lub lekarza, powiedz, że jesteś w ciąży. Niektórych zabiegów podczas niej niej można stosować.

Rzeczy, które koniecznie powinnaś robić w ciąży

  1. Dużo spaceruj. Ruch jest bardzo ważny!
  2. Jedz zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania
  3. Zapisz się do klubu fitness na ćwiczeń dla mam
  4. Zapewnij sobie spokój
  5. Zapewnij sobie dużo relaksu i odpoczynku podczas dnia
  6. Wysypiaj się
  7. Unikaj stresu
  8. Pielęgnuj swoje ciało i cerę
  9. Idź do kosmetyczki, fryzjera. Miej czas dla siebie
  10. Nie przemęczaj się

Bardzo ważne jest również to, abyś pilnowała wyznaczonych terminów u ginekologa. Chodź częściej do dentysty. W czasie ciąży może pojawić Ci się próchnica. Miej ruch. Spacery są wskazane. Jednak zrezygnuj z ciężkiego wysiłku. Tak samo, jeśli Twoja praca nie była lekka, weź sobie macierzyńskie. Nie możesz się zanadto przemęczać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here