Nastoletnie dziecko i depresja

0
882
fot. pixabay

Wiek nastoletni jest bardzo często bardzo burzliwy. Dzieci w tym w wieku też przechodzą różne stany emocjonalne. Nie rzadko mają depresję. Z nastolatkiem trzeba bardzo dużo rozmawiać. Dlatego też, jeśli to robisz i zauważysz u niego objawy depresji, powinieneś natychmiast podjąć konkretne kroki.

Dlaczego nastolatkowie mają depresje?

Powodem depresji może być zbyt duża ilość obowiązków. Nastolatkowie np. nie radzą sobie w szkole. Przerasta ich to, że przedmiotów jest tak dużo, nauczyciele są wymagający. Rodzice często też chcą, aby ich pociechy miały dobre oceny. Kolejny powód depresji u nastolatka może być rozstanie z połówką. W tym wieku łatwo się zakochuje. Choroba ta może być także spowodowana problemami z komunikacją w szkole. Dla osób w tym wieku dobre kontakty z rówieśnikami są ważne. Często na podstawie nich nastolatkowie kształtują opinię o sobie.

Jak rodzice powinni reagować na objawy depresji u swojego nastoletniego dziecka?

fot. pixabay

Jeśli Twoje dziecko mówi Ci, że jest smutne, zareaguj na tę wiadomość. Porozmawiaj z nim. Zapytaj o powód tego smutku. Nie lekceważ tego, że komunikuje swoje stany emocjonalne. Błędem jest zbywanie dziecka i np. pocieszanie tym, że da się mu pieniądze na kino.

Czym objawia się depresja u nastolatków?

Depresja u nastolatków pojawia się zobojętnieniem. Dziecko staje się apatyczne. Jego humor nie jest za najlepszy. Nie ma żadnej motywacji do działania. Nie chce mu się robić wielu rzeczy. To, co sprawiało mu kiedyś radość, już tak nie działa na niego. Poza tym nastolatek z depresją zaczyna też wycofywać się z życia społecznego. Zaczyna także mieć problemy z nauką. Na niczym nie może się skupić. Emocje nastolatka są gwałtowne.  Dziecko może się także okaleczeć. Czuje się ono fizycznie chore.

Rodzic nastolatka

fot. pixabay

Rodzic powinien rozmawiać z dzieckiem jak najwięcej. Wyrażać przy tym empatię i zrozumienie. Powinien sam inicjować te rozmowy. Skłaniać nastolatka, aby sama otwarło się przed nim. Dorosły musi zamienić się w dobrego słuchacza. Być też dla takiego dziecka dużym wsparciem.

Media społecznościowe i depresja u nastolatka

W czasach, w którym przyszło nam żyć więcej nastolatków ma depresję. W mediach społecznościowych jest inny świat, czasami idealny. Dlatego też nastolatkowie przykładowo widząc chude kobiety (być może to retusz zdjęcia) chcą wyglądać tak samo. Poza tym w internecie można napotkać się na hejt, krytykę. Młodzi ludzie bywają naprawdę okrutni i brutalni.

Depresja i leczenie. Jak leczyć depresję u nastolatka?

Bardzo ważna jest wizyta u psychoterapeuty, psychiatry lub psychologa. Nie wolno lekceważyć objawów depresji. Poza tym ta choroba jest naprawdę bardzo poważna. Bardzo dobra jest terapia indywidualna. Nastolatek będzie mógł porozmawiać ze specjalistą o swoich problemach. Jednak istnieją też terapię grupowe i rodzinne.

Czy stosuje się leki w leczeniu depresji u nastolatka?

Czasami leczenie farmakologiczne jest niezbędne. Przypadki bowiem mogą być różne. Jednak tutaj trzeba pamiętać, aby stosować się do tego, co zalecił lekarz.

Jak rodzic nie powinien zachowywać się wobec dziecka z depresją?

Rodzic nastolatka z depresją nie powinien:

  1. Bagatelizować problemu. Nie może pocieszać nastolatka słowami: ,,Będzie lepiej”. Ważna jest rozmowa. W walce z depresją jest potrzeby psycholog, psychiatra lub psychoterapeuta
  2. Lekceważyć dziecka, jeśli mówi ono o swoich uczuciach
  3. Ignorować nastolatka

Musisz sobie uświadomić, że depresja to ciężka choroba. Nastolatek może mieć nawet samobójcze myśli. Nie ignoruj objawów depresji u swojego dziecka.

Skąd bierze się depresja?

Nie są dokładnie znane przyczyny występowania depresji u dzieci.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here