Jak radzić sobie z agresywnym dzieckiem?

0
774
fot. pixabay

Zdarza się, że dziecko jest agresywne. Może dokuczać innym dzieciom, bić je, przezywać. Zachowuje się nieodpowiednio i niegrzecznie. Rodzice wtedy bardzo się martwią, są też niespokojni, co się dzieje z ich pociechą. Jak radzić sobie z dzieckiem agresywnym?

Dlaczego dziecko jest agresywne?

Musisz wiedzieć, że u każdego dziecka może pojawić się agresja. Należy ten stan zaakceptować i podjąć konkretne działania. Dziecko agresywne może nawet stłuc talerz. Zdarza się tak, że maluch był spokojny, a nagle naprawdę staje się nie do wytrzymania. Zachowuje się niegrzecznie. Ważna jest reakcja rodziców. Dorosły nie może pozwolić na to, aby jego dziecko tak się zachowywało. W przeciwnym wypadku moża ta agresja cały czas się pogłębiać u niego.

Jakie są przyczyny agresji u dzieci?

Może zbyt mało czasu poświęcasz dziecku? Jesteś zajęta swoimi problemami, innymi obowiązkami. Może tym sposobem Twoja pociecha prosi Cię o to, abyś ją dostrzegła? Chce po prostu zwrócić na siebie uwagę. Mogło też coś przykrego zdarzyć się malcowi np. w przedszkolu. Musisz dużo rozmawiać z maluchem, aby być na bieżąco. Niekoniecznie sama Ci o tym powie. Dzieci są bardzo różne. Jeśli zauważysz agresywne zachowanie u swojego malucha, zapytaj go, co jest tego przyczyną. Czy ma jakieś powody do takiego zachowywania się? To już duży krok na przód.

Staraj się też dowiadywać, co się dzieje w przedszkolu

fot. pixabay

Staraj się być na bieżąco z tym, co się dzieje w przedszkolu. Możesz zapytać przedszkolankę, jak Twoje dziecko się zachowuje.

Agresywne dziecko. Jak sobie z nim radzić?

Jeśli dziecko zaczyna być agresywne, czeka Cię praca z nim. Może ona czasami potrwać długo. Jednak warto. W końcu Twoja pociecha zacznie być bardziej stabilna emocjonalnie.

Jak zachowywać się wobec agresywnego dziecka?

Dużo rozmawiaj z dzieckiem. Dużo mu też tłumacz. Jeśli kogoś uderzy, nie krzycz na niego. Podniesionym i stanowczym tonem, powiedz mu, że nie wolno tak robić. Nie lekceważ pod żadnym pozorem tego, że Twój maluch kogoś uderzył. Mogło być to nawet lekkie uderzenie. Jednak zwróć mu uwagę!

Dziecko wpada w furię. Co robić?

Poczekaj, aż się uspokoi. Następnie porozmawiaj z nim. Zapytaj malucha, co go tak rozgniewało. Jeśli natomiast zaczniesz mu tłumaczyć, że nie może tak robić albo będziesz do niego rozmawiała podczas furii, nic to nie da. To jeszcze bardziej pogłębi jego furię.

Powiedz dziecku, co może robić, gdy jest zdenerwowane

Powiedz dziecko, jak może rozładować tę złość. Przykładowo powiedz mu, że Ty rzucasz poduszką. Może np. zacząć rysować. Zająć się czymś twórczym. Powiedz mu, że może nawet krzyknąć głośno. Oczywiście nie krzyczeć na innych, ale do siebie.

Rodzic i agresywne dziecko

Rodzic agresywnego dziecka powinien być bardzo cierpliwy, stanowczy. Stawiać takiemu dziecku zasady i reguły. Powinien również tłumaczyć mu dużo i rozmawiać z nim.

Spędzaj czas ze swoim dzieckiem

Poświęcaj dużo czasu swojemu dziecku. Nie zaniedbuj go. Maluchy zawsze potrzebują dużo uwagi. Gdy jej nie dostają różnie reagują. Właśnie mogą zacząć być agresywne. Dlatego też spędzaj czas z swoją pociechą nie tylko wtedy, gdy jest źle. Poświęć mu uwagę również wtedy, gdy wszystko jest dobrze. Zwracaj uwagę na potrzeby dziecka. Słuchaj go. Nie lekceważ jego pytań. Odpowiadaj mu na nie. Tłumacz mu wszystko.

Rodzic jest przykładem dla dziecka. Nie zachowuj się więc agresywnie

fot. pixabay

Pamiętaj Ty jesteś wzorcem dla swojego malucha. Jeśli sam będziesz zachowywał się agresywnie, Twoje dziecko może zacząć Cię naśladować.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here