Błędy w wychowaniu nastolatka

0
756
fot. pixabay

Nastolatki potrafią przysporzyć bardzo dużo kłopotów. Wchodzą przecież w okres dorastania. Stają się bardziej samodzielne. Chcą podkreślać swoją indywidualność. Sytuacja z dorastającym dzieckiem może być bardzo ciężka dla rodziców. Nastolatkowie się buntują! Jak mądrze wychowywać takiego dziecko?

Rozmawiaj dużo z dzieckiem

Powinieneś dużo rozmawiać ze swoim dzieckiem. Nie możesz wiecznie prawić mu morałów, kazań. Musisz po prostu zacząć mu tłumaczyć różne rzeczy. Trochę go pokierować. Nastolatkowie bywają bardzo zagubieni. Czasem emocje z powodu burzy hormonów są u nich tak silne, że same nie wiedzą, czego chcą. Możesz pokazać mu wiele dróg działania. Uświadom mu, że naprawdę ma wiele możliwości, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Pamiętaj, że nastolatek nie zawsze będzie Cię słuchał. On nie lubi zakazów, nakazów, które mu stawiasz. Wcześniej był posłusznym dzieckiem. Teraz chce mieć swoje zdanie. Niejednokrotnie też może się Tobie sprzeciwiać.

Pomóż nastolatkowi rozwijać się, uczyć nowych rzeczy, zdobywać nowe cele

Pomimo, że charakter nastolatka może być buntowniczy staraj się mu pomagać w rozwoju. Rodzice muszą być wsparciem dla swojego dziecka, a nie przeszkodą. Jeśli chce się uczyć angielskiego, zapisz go na kurs językowy. Jednak nie zmuszaj swojej pociechy do czegoś, na co kompletnie nie ma ochoty. Oczywiście obowiązki szkolne są na pierwszym miejscu. Jednak licz się z jego pasjami, zainteresowaniami. Interesuj się tym, motywuj do działania. Nie zniechęcaj go nigdy. Planowanie tutaj i strategia działania jest bardzo ważna. Pomóż nastolatkowi zaplanować wszystko. Jednak nieosiągalne cele odłóż na bok.

Nie ulegaj nastolatkowi

fot. pixabay

Nie możesz ulec nastolatkowi. Ty powinnaś być dla niego wzorcem. Dlatego też bądź zawsze konsekwentna. Czasem dziecko będzie nalegało na coś. Nie ulegaj.

Spędzaj czas z nastolatkiem

Musisz spędzać czas ze swoim dzieckiem, rozmawiać z nim. To bardzo ważne. Czasami trudno dotrzeć do dorastającej osoby. Zainteresuj się jego hobby. Może obejrzyj z nim jakiś filmik na youtube, jakiś film online?

Nie bądź zbyt surowa dla swojego dziecka

Nie możesz też być zbyt surowa dla nastolatka. Co to oznacza? Nie możesz go nadmiernie krytykować. Dziecko wtedy jeszcze bardziej zamknie się na Ciebie. Nie będzie chciało z Tobą w ogóle rozmawiać. To bardzo niedobrze. Musisz też dostrzec osiągnięcia Twojej pociechy. Chwalić je za nie. Wspierać w kolejnych wyzwaniach. Jeśli nie będziesz tego robić, nastolatek może stać się bardzo sfrustrowanym dorosłym.

Wyznaczaj nastolatkowi granice

Zawsze nastolatek powinien mieć jakieś granice. Dlatego też je wyznacz mu.

Błąd w wychowaniu nastolatka to nietraktowanie go poważnie

Traktuj nastolatka poważnie. On też ma swoje potrzeby. Pozwól więc swojemu dziecku wyrazić jego poglądy. Może być to np. w kwestii wyboru miejsca na wakacje.

Podnoszenie głosu. Czy coś tym zdziałasz?

fot. pixabay

Podnoszenie głosu nie jest dobre. Nastolatek wtedy stwierdzi, że nic nie zdziała. Po co więc ma z Tobą w ogóle rozmawiać? To nie ma sensu. Tak właśnie pomyśli. Dlatego więcej tłumacz niż krzycz.

Zabranianie dziecku czegoś bez żadnego uzasadnienia

Zabranianie dziecku czegoś bez żadnego uzasadnienia również jest niewłaściwe. Powinnaś wytłumaczyć dlaczego np. nie chcesz puścić go na wyjazd z kolegami. Powiedz, że się martwisz o niego. W tym momencie poczuje, że jesteś dla niego troskliwa, a nie że po prostu to Twój kaprys.

Nie porównuj nastolatka do siebie

Błędem jest również mówienie nastolatkowi, że np. ,,Ja w Twoim wieku”.

Zwracaj się do nastolatka jak do dorosłej osoby

Nie zwracaj się do nastolatka jak do przedszkolaka. To może go bardzo denerwować.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here