Co robić, gdy Twoje dziecko nie chce jeść?

0
617
fot. pixabay

Niektóre dzieci po prostu nie chcą jeść. Nie mają apetytu. To dużo problem. Dziecko musi mieć dostarczone właściwe składniki odżywcze do swojego organizmu. Dzięki temu będzie miało siłę i energię. Jak wiesz dzieci szczególnie jej potrzebują. Nie tylko do nauki, ale i do zabawy. Jak poradzić sobie z niejadkiem? Czytaj dalej, jeśli jesteś zainteresowany. 

Niejadek. Dlaczego Twoje dziecko nie chce jeść? Kiedy powinnaś zacząć się niepokoić tą sytuacją?

Czasami dzieci naprawdę nie mają apetytu. Mimo tego, gdy obserwujesz zachowanie Twojej pociechy widzisz, że jest ono energiczne, uśmiechnięte. Ma dużo energii zabawy. Możesz wtedy stwierdzić, że to tylko chwilowy stan. Za jakiś czas minie. Dziecko będzie bardziej chętne do jedzenia. Jednak, jeśli przez dłuższy czas maluch nie chce jeść, udaj się z nim do lekarza.

Dlaczego Twoje dziecko nie je?

Przyczyny mogą być naprawdę różne. Jedne z nich to psychologiczne. Może okazać, że Twoje dziecko ma poważne problemy z odżywianiem. Może być to anoreksja lub bulimia.  Tutaj naprawdę powinnaś się już niepokoić. Udać się z Twoją pociechą do specjalisty. Te zaburzenia odżywiania bardzo często dotykają nastolatków. Przyczyną braku apetytu u Twojego malca może być to, że po prostu zmuszasz je do jedzenia. To nie działa dobrze. Jedzenie staje się dla dziecka katorgą, a nie przyjemnością.

Słodycze, słodkie napoje między posiłkami

fot. pixabay

Twoje dziecko może podjadać między posiłkami. Jeśli zje przed obiadem słodycz, na pewno nie będzie miało ochoty na posiłek. Dlatego też nie dawaj swojemu malcowi tyle słodyczy! Możesz mu powiedzieć, że dostanie ciastko lub cukierka, jeśli ładnie zje obiad. Poza tym również powinnaś urozmaicać menu swojemu dziecku. W ten sposób dostarczysz mu wszystkich potrzebnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowanie. Jednocześnie jedzenie będzie dla niego przyjemnością.

Jeśli dziecko nie je przez dłuższy czas. Czy jest powód do obaw?

Taka sytuacja może być już niepokojąca. Dziecko może mieć anemię, cukrzycę lub niedoczynności tarczycy. Brak apetytu może świadczyć również o innych chorobach.

Jak sprawić, aby dziecko jadło?

  1. Urozmaicaj mu menu. Spraw, aby posiłki były różnorodne, ale i ładnie podane. W ten sposób niejadek zje obiad, czy kolacje z przyjemnością.

2. Nie dawaj dziecku za dużo słodyczy oraz słodkich napojów. Lepszą opcją będzie woda z cytryną, świeżo wyciskany sok. Możesz między posiłkami podać mu jakiś owoc lub warzywo

3. Nie pospieszaj dziecka z jedzeniem. Nie narzucaj niejadkowi tempa. To go jeszcze bardziej stresuje. Jedzenie wtedy nie będzie dla niego czymś przyjemnym.

4. Warto obiad jeść wspólnie, całą rodziną. To dobry przykład dla malucha

5. Ustal konkretne pory podawania posiłków

Nie zniechęcaj się próbować nakłaniać swoje dziecko do jedzenia warzyw i owoców

fot. pixabay

Twoje dziecko może odmawiać jedzenia warzyw i owoców. Jednak nie poddawaj się! Zawsze warto próbować. Bądź cierpliwym rodzicem.

Nie nakładaj dziecku dużych porcji, jeśli nie chce ono jeść

Duże porcje mogą jeszcze bardziej zniechęcić go do jedzenia. Dlatego też podawaj malcowi mniejsze porcje. Posiłki może wtedy jeść częściej. Najlepiej o regularnych porach.

Poproś dziecko, aby pomogło Ci ono w przygotowaniu dla niego posiłku

Dzieci lubią pomagać rodzicom w kuchni. To może sprawić, że dziecko zje posiłek z większą chęcią. Możecie razem przygotować śmieszne kanapki. Pozwól też dziecku wybrać, co chce, aby znalazło się na tej kanapce.

Zbyt tłuste dania nie są dobre dla dziecka

Zbyt tłuste dania mogą być obciążające dla żołądka Twojego malca. Dobrym daniem jest zupa z warzyw.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here