Różne typy osobowości. Jakim Ty jesteś?

0
675
fot. pixabay

Możemy wyróżnić różne typy osobowości. Mianowicie Hipokrates wyróżnił sangwinika, melancholika, flegmatyka i choleryka. Każdy z tych typów ma inny temperament. 

Charakterystyka typu osobowości sangwinik

Sangwinik to osoba, która tryska optymizmem. Jest bardzo żywiołowa, energiczna. Ten typ osobowości lubi być w centrum zainteresowania. Jest też bardzo towarzyski, energiczny. Sangwinik to osoba, która jest stabilna emocjonalnie, bardzo zrównoważona. Bywa też czasami zanadto emocjonalna. Ma świetne poczucie humoru. Ten typ osobowości charakteryzuje się przeogromną twórczością. Taka osoba zagadała by Cię na śmierć. Jest też zawsze bardzo wesoła. Ciągle się śmieje. Bywa czasami niezorganizowana. Musi być w ciągłym ruchu. Często podejmuje spontaniczne działanie. Sangwinicy są bardzo niestali w uczuciach.

Charakterystyka typu osobowości flegmatyk

Flegmatycy są bardzo spokojni. Potrafią kontrolować swoje emocje. Są też bardzo zrównoważeni. Cechuje ich też pogoda ducha. Lubią obserwować. Są w tym obiektywni. Tak samo również w ocenie. Flegmatyk to typ osobowości, który jest bardziej tolerancyjny.  Podchodzi do każdej sprawy i ludzi łagodnie. Nie obraża się. Czasem jednak takie osoby są chłodne. Nie łatwo też ufają ludziom. Ich działanie często charakteryzuje się dużą powolnością. Przy tym jednam są bardzo zdystansowani, spokojni, zrównoważeni. Flegmatyk to osoba wytrwała. Potrafi dużo znieść.

Melancholik

fot. pixabay

Melancholik na pewno nie jest optymistą. Jest pesymistą. Melancholik to typ osobowości bardzo lękliwy. Nie jest pozytywnie nastawiony do życia, ludzi, siebie, przyszłości, teraźniejszości. Ma też słabe nerwy. Jest bardzo zdystansowany. Z tego powodu też trudno u niego wzbudzić jakiekolwiek emocje. Jest też bardzo wrażliwy, jeśli się go krytykuje. To bardzo cicha osoba. Często oddająca się zadumie. Zazwyczaj to perfekcjonista. Bardzo często ma depresje, ale jest na nie podatny. Melancholik trudno też podejmuje decyzje.

Typ osobowości choleryk

Choleryk to osoba, która ma bardzo dużo energii. Czasem jest aż nadpobudliwa. Cechuje ten typ osobowości to, że zawsze chce być najlepszy. Lubi również rywalizować! Ma zawsze dużo energii życiowej. Lubi działać! Jeśli odniesie jakąś porażkę, bardzo trudno to znosi. Ciężko mu się nawiązuje relacje z innymi. Choleryk jest też bardzo niezrównoważony.

Czy temperament jest zmienny?

Temperament jest niezmienny przez całe życie. Jednak np. jeśli jest sytuacja stresująca, flegmatyk może zachowywać się jak choleryk. Osoba również może inaczej się zachowywać pod wpływem alkoholu.

Co jest najlepsze dla danego typu temperamentu?

Sangwinik najlepiej czuje się wśród ludzi. Bardzo lubi do nich wychodzić, rozmawiać z nimi itp. Choleryk kocha sport, aktywność fizyczną. Melancholik lubi książki. One sprawiają mu najwięcej przyjemności. Flegmatycy bardzo dobrze czują się wśród przyrody, na łonie natury. Warto także wiedzieć, że sangwinik jest bardzo towarzyski. Choleryk zaś energiczny. Melancholik bardzo wrażliwy. Natomiast flegmatyka cechuje duża cierpliwość. Jednak sangwinik często bywa bardzo roztargniony. Choleryk bywa bardzo nerwowy. Melancholik ma wahania nastroju, a ostatni typ osobowości jest niezwykle spokojny w działaniu.

Kiedy temperament się ujawnia?

Temperament ujawnia się już w pierwszym roku życia. Warto także uświadomić sobie, że jest on zdeterminowany genetycznie. Potem natomiast charakter się kształtuje. To, jaki mamy w dorosłym życiu wynika z doświadczeń.

Do czego przydaje się rozpoznanie typu osobowości?

Przykładowo, gdy szef szuka pracownika. Potem jak go znajdzie, może dzięki rozpoznaniu typu osobowości skutecznie nim zarządzać oraz motywować go. Lepiej też będzie mógł dobrać mu zadania i obowiązki.

Osobowości mieszane

fot. pixabay

Osobowości mogą być mieszane. Dana osoba może tworzyć kombinację więcej niż jednej osobowości. Połączenie dwóch typów może być róże. Może być naturalne, przeciwstawne oraz uzupełniające. Cechy są wtedy z różnych temperamentów.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here