Malarze i artyści. Claude Monet

0
785
fot. pixabay

„Monet to tylko oko, ale, mój Boże, co za oko!”

Claude Monet urodził się w Paryżu. Jednak lata młodzieńcze spędził zupełnie, gdzie indziej. Mianowicie w Hawrze. Claude Monet kochał sztukę już od najmłodszych lat. Matka zawsze go bardzo wspierała. Chcesz więcej wiedzieć o tym wspaniałym artyście? Czytaj dalej.

Nauka Moneta w Akademii Suisse

Ciotka Marie-Jeanne Lecarde opłaciła Monetowi naukę w tej szkole. Malarz cały czas w tym czasie malował krajobrazy. Poza tym wtedy właśnie zdobywał znajomości. Zaprzyjaźnił się m.in. z Manetem.

Monet buntował się przeciwko rozwiązaniom akademizmu. Las Fontaineblau to miejsce, gdzie Monet wraz z kolegami z uczelni malowali przyrodę

fot. pixabay

Artyści zawsze chcieli uchwycić moment, malując obrazy w tym lesie. W 1866 roku powstały ,,Kobiety w ogrodzie”.

Claude Monet spotkał się z ostrą krytyką. Czy to zniechęciło malarza?

Monet był bardzo bezkompromisowy. Był także przy tym bardzo wierny założeniom nowego stylu. Malował np. ludzi w parku, ludzi spacerujących, ludzi odpoczywających, ludzi oddających się różnorodnym rozrywkom.

Monet miał duże zamiłowanie do natury

fot. pixabay

Malarz kochał malować naturę. Jednak Claude Monet malował również architekturę. Bardzo również zawsze był zafascynowany miejskim życiem.

Monet kochał tematykę związaną z wodą

Claude Monet bardzo lubił malować łodzie, nenufary, refleksy światła. Na artysty obrazach można była również ujrzeć miasta. Były one malowane w stylu impresjonistycznym.

Bardziej znane dzieła malarza

Znane dzieła malarza to:

,,Pani Monet w japońskim stroju”

,,Dworzec Saint-Lazar”

”Plaża w Trouville”

„Rue Montorgueil”

Pejzaże natury i coś więcej

Oczywiście Monet malował pejzaże natury. Dlatego kojarzymy tego malarza z tego typu obrazami. Jednak należy podkreślić, że malował naturę, przyrodę, która dotknięta jest ręką cywilizacji. Bardzo często także na obrazach pojawiali się ludzie. Monet malował oprócz tego też np. znane kurorty turystyczne.

Jak radził sobie Monet w życiu?

Monet próbował sobie jakoś radzić w życiu. Nie można powiedzieć, że był artystą nieznanym. Ani, że nie sprzedał ani jednego obrazu. Jednak często on pożyczał pieniądze.

Giverna

W 1874 roku zmarła żona malarza. Artysta zaczął mieć depresje. Pojechał więc do Giverny. Chciał się po prostu odizolować od świata. Jednak malarz kolejny raz się ożenił. Warto przy tym powiedzieć, że zaczął mieć coraz większe sukcesy zawodowe.

Monet jako artysta wiele podróżował

Claude Monet odbywał bardzo wiele podróży artystycznych. Przykładowo w Norwegii był trzy miesiące. Potem wraz ze swoją żoną udał się do Hiszpanii. Potem pojechał do Wenecji.

Malarz żył najdłużej ze wszystkich swoich kolegów impresjonistów

Warto także podkreślić, że malarz zawsze był człowiekiem bardzo niezależnym. Dążył wytrwale zawsze do swoich celów. Nigdy do tego nie popadł w rutynę. Był bardzo krytyczny, co do swoich prac. Niektóre uważał po prostu za nie godne obejrzenia. Zdarzało się nawet, że niszczył coś na co poświęcił bardzo dużo czasu.

Obrazy bardziej odrealnione

Warto także powiedzieć, że obrazy, jakie Monet malował pod koniec swoich lat były bardzo odległe od rzeczywistości.

Monet to człowiek sukcesu

Malarz był człowiekiem sukcesu. Warto również zaznaczyć, że malował dzieła na zamówienie dla Republiki. To robił właśnie przez swoje ostatnie lata życia.

Impresjonizm, impresjonista

Claude Monet był jednym z tych malarzy, którzy przyczynili się do stworzenia nowego kierunku w malarstwie. Był nim impresjonizm. Impresjoniści buntowali się przeciwko temu, co sztuczne. Obrazy impresjonistyczne można określić jako bardzo ładne.

O malarzu. Cytaty

”Oto temperament, oto człowiek prawdziwy w tłumie tych eunuchów. Spójrzcie na płótna sąsiednie i zauważcie, jak żałośnie wyglądają one przy tym oknie otwartym na naturę. Tu jest ktoś więcej jak realista, jest tu interpretator delikatny i mocny, umiejący oddać każdy detal bez popadania w oschłość” Zola

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here