Organizacja czasu. Jak być bardziej zorganizowaną osobą?

0
715
fot. pixabay

Nie każdy jest zorganizowany. Czasem jednak właśnie takimi potrzebujemy być! Planowanie czasu, codziennych obowiązków jest niezwykle ważne. Dzięki temu Twój czas nie będzie stracony. Dzień będzie produktywny. Jeśli jesteś dobrze zorganizowany, nie ma też mowy o prokrastynacji.

Czy bycie zorganizowanym jest łatwe?

Bycie zorganizowanym czasami naprawdę bywa bardzo trudne. Nie każdy potrafi wszystko zaplanować i trzymać się planu! Być zorganizowanym w praktyce jest ciężko. Jednak nikt z nas nie powinien się poddawać. Musisz sobie uświadomić, jakie korzyści płyną z bycia osobą, która umiejętnie potrafi zaplanować czas. Przede wszystkim każdy lubi spontaniczność. Gdy masz cały dzień ułożony, możesz sobie na nią pozwolić.

Wstawanie wcześniej

Wstawanie wcześniej niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Przede wszystkim wstając wcześniej możesz zrobić wszystkie te rzeczy, które zrobiłbyś po pracy, czy uczelni. Dzięki temu zyskujesz w ciągu dnia tą godzinę, czy dwie. Będziesz miał czas na relaks, odpoczynek popołudniu. Pamiętaj, czas wolny jest też bardzo ważny. Poza tym, gdy będziesz wstawać wcześniej, będziesz wiedział, na co tracisz czas.

Planowanie i cele

fot. pixabay

Planowanie jest bardzo ważne. Możesz użyć w tym celu kalendarza. Jest też dużo aplikacji na telefon, które pomogą Ci zorganizować czas. Planuj miesiąc, trzy miesiące. Jeśli wolisz, możesz tylko tydzień. Trzymanie się planu jest wtedy o wiele prostsze. Dlatego też warto to robić. Warto na to poświęcić czas.

Priorytety

Ważne jest również ustalenie, co jest dla Ciebie najważniejsze. Możesz zaznaczyć to kolorem w swoim kalendarzu lub notatniku. Powinieneś wiedzieć, od czego zacząć. Dzięki temu inne rzeczy nie będą Cię tak rozpraszać, nie będą Ci tak chodzić po głowie. Wykonanie priorytetów daje największą satysfakcję.

Otaczaj się ludźmi, którzy Cię motywują. Może tablica marzeń?

fot. pixabay

Otaczaj się ludźmi, którzy osiągnęli sukces. Takimi, którzy Cię motywują. Pozytywni ludzie na pewno będą działać na Ciebie bardzo dobrze i motywująco. Miej swój autorytet. Tak samo nie zazdrość komuś jego osiągnięć. Nie chodzi o żadną też rywalizację. Chodzi o to, aby Ci ludzie byli dla Ciebie motorem do działania! Możesz też czytać książki na temat motywacji, oglądać takie filmy lub filmiki na youtube. Tablica marzeń to też dobry pomysł. Zrób ją, a będziesz mógł w każdej chwili przypomnieć sobie, co jest dla Ciebie najważniejsze. Do czego w życiu dążysz. Wizualizacja jest tak samo przydatna. Powieś na ścianach motywujące hasła. Otaczaj się ładnymi przedmiotami.

Nie trać czasu na rzeczy, które cofają Twój rozwój

Każdy może obejrzeć trochę TV. Jednak nie może być to cały dzień, czy kilka godzin. To bardzo rozleniwia. Poza tym jest to też bardzo mało produktywne zajęcie. Tak samo bezczynne siedzenie na komputerze i granie w gry. Lepiej poczytaj książki lub znajdź rzeczy, które możesz zrobić i które zbliżą się do Twojego celu. Czasami zajmie Ci to kilka minut, ale znalezienie takiego produktywnego zajęcia naprawdę może Ci pomóc.

Nie sprawdzaj cały czas mediów społecznościowych

Postaraj się nie używać nagminnie mediów społecznościowych. Instagram, facebook mogą być rozpraszające. Wiadomo czasem używa się komunikatorów w celu skontaktowania się  z kimś. Jednak jak to ma być bezczynne przewijanie placem w dół, to nie warto. Tak samo również jest z serialami. Postaw sobie granice. Nie oglądaj całego sezonu w jeden dzień. Wystarczą 2 odcinki. Poza tym warto również skorzystać z aplikacji na telefon, które informują Cię o tym, ile czasu spędziłeś przed monitorem. To pomaga uświadomić sobie, że czasami korzystasz z internetu bez celu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here