Czy jesteś zakupoholikiem? Objawy zakupoholizmu

0
667
fot. pixabay

Zakupoholizm to uzależnienie od zakupów. Co to oznacza? Osoba, która jest uzależniona od zakupów ma natręctwo kupowania. Czuje ogromną potrzebę nabywania nowych produktów. Czasami nawet te rzeczy, które kupuje do niczego nie są jej potrzebne. Dana osoba robi zakupy w sposób bardzo kompulsywny. Bardzo często również tego swojego zachowania nie kontroluje. Wiadomo, że dzisiejszy marketing działa. Wpływa na ludzką psychikę. Są przecież reklamy, promocje, zniżki, bonusy. Kiedy mamy do czynienia z zakupoholizmem? Czytaj dalej, jeśli jesteś zaciekawiony tym tematem.

Potrzeba robienia zakupów

Zakupoholicy czują nieustanną potrzebę kupowania nowych rzeczy. Dlaczego te osoby tak mają? Uważają i mają przekonanie, że właśnie po zakupach czują się odstresowane, rozluźnione. Przestają również być smutne, sfrustrowane. Przez zakupy również dowartościowują się. W psychice takiego człowieka dzieje się tak, że po kupieniu nowej rzeczy jej stan psychiczny się poprawia. Co to oznacza? Zakupoholik staje się weselszy, ma lepszy humor, chęć do życia. Jednak niestety, nie trwa to długo.

Robienie zakupów. Co czuje zakupoholik?

fot. pixabay

Emocje, które towarzyszą zakupoholikowi podczas robienia zakupów to zadowolenie, spełnienie, euforia. Jednak nie tylko z pozytywnymi odczuciami mają takie osoby do czynienia. Potem niestety, ale także pojawia się poczucie winy. Zakupoholik zaczyna obwiniać się, że znowu wydał pieniądze. Pojawia się również uczucie wstydu, złość, irytacja. Zmniejsza się również samoocena.

Czy płeć ma znaczenie, jeśli mowa o zakupoholizmie?

Nie tylko płeć żeńska jest narażona na zakupoholizm. Ofiarą są również mężczyźni. Panie kochają wydawać pieniądze na nowe ubrania, kosmetyki, torebki, buty, biżuterię. Mężczyźni zaś kupują kompulsywnie, jeśli są zakupoholikami różnego rodzaju gadżety, telefony komórkowe, konsole, sprzęt RTV, przyrządy sportowe itp. Nieprzemyślane zakupy często się zdarzają takim osobą. Chcą się po prostu dowartościować. Później zaś mają duże wyrzuty sumienia, poczucie winy itp. Okazuje się, że nawet młodzież jest ofiarą zakupoholizmu. Różne hasła marketingowe działają na tę grupę odbiorców.

Jakie są objawy zakupoholizmu?

fot. pixabay

Z zakupoholizmem mamy do czynienia wtedy, gdy dana osoba przestaje już się kontrolować z zakupami. Nabywa dużą ilość dóbr. Bardzo często te rzeczy są niepotrzebne, zbędne. Jednak pokusa jest zbyt duża. Zakupoholicy czują silną potrzebę, aby coś mieć.

XXI wieku i syndrom zakupoholizmu

Teraz marketing działa prężnie! Wszędzie można znaleźć krzykliwe hasła reklamowe. Jest też duża ilość promocji, masowych wyprzedaży.

Błędne koło

Zakupoholik wpada w pułapkę błędnego koła. Nabywa niepotrzebne produkty. Czuje podniecenie, zadowolenie, euforię. Same pozytywne emocje podczas tego kompulsywnego kupowania. Potem jednak zdaje sobie sprawę, że te zakupy były bezcelowe. Pojawią się w następnej kolejności syndromy depresyjne. Właśnie one podpowiadają zakupoholikowi, aby udał się na następny zakupy. Jak widzisz mało czym różni się to uzależnienie od innych takich jak np. narkomania.

Czy da się wyleczyć z zakupoholizmu?

Z zakupoholizmu ciężko jest się wyleczyć. Jednak najważniejsze jest uświadomienie sobie problemu. Jeśli jesteś zakupoholikiem musisz sobie uświadomić, że jesteś uzależniony od robienia zakupów. To nie jest normalne zachowanie. Konieczna wtedy będzie pomoc psychologa. Możesz też skorzystać z psychoterapii. Prawdopodobnie najskuteczniejsza jest terapia poznawczo-behawioralna. Możesz uczęszczać na nią indywidualnie lub w grupie. Na pewno Ci pomoże.

Występowanie zakupoholizmu

Problem kompulsywnych zakupów może obejmować 12-16 % populacji. Najwięcej jest kobiet, które padają ofiarą tego uzależnienia. Będzie to około 90 % przypadków.

Fazy zakupoholizmu

Można wyróżnić cztery fazy zakupoholizmu. Będą to przewidywania, przygotowania, zakupy i wydatki. Doprecyzowując, przewidywania to myśli. Przygotowania to wybór miejsca i czasu zakupów. Zakupy wiążą się z uczuciami takimi jak ekscytacja. Natomiast wydatki związane są z wyrzutami sumienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here