Jak radzić sobie z emocjami?

0
797
fot, pixabay

Radzenie sobie z emocjami jest bardzo ważną umiejętnością w życiu. Co znaczy radzić sobie z emocjami? Umiesz po prostu nazywać swoje stany emocjonalne. Wiesz, jak zachowasz się danej sytuacji np. trudnej, stresującej. Umiesz także wyrażać siebie w sposób prawidłowy. To właśnie jest radzenie sobie z emocjami.

Dlaczego warto dbać o prawidłową równowagę emocjonalną?

Równowaga emocjonalna jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Każda dążąca do rozwoju jednostka powinna uczyć się panować i radzić sobie ze swoimi emocjami. Cenną umiejętnością się przejrzyste wyrażanie swoich uczuć.

Co, jeśli masz dużo negatywnych emocji? Jak sobie z nimi radzić?

Jeśli masz dużo negatywnych emocji, musisz po prostu je zaakceptować. Miną same złe odczucia. Możesz także jakoś je wyrazić np. robiąc coś kreatywnego lub zwierzając się przyjaciółce.

Poznaj dobrze swoje emocje

Warto też poznać swoje emocje. One będą Ci towarzyszyły przez całe Twoje życie. Dlatego im lepiej je poznasz, tym lepiej będziesz sobie mógł z nimi radzić. Dzięki temu mniej będziesz się stresował w różnych sytuacjach. Praca, nauka, rozwój pasji i zainteresowań będzie Ci szedł lepiej.

Prowadź pamiętnik

Prowadzenie pamiętnika możesz pomóc Ci z radzeniem sobie z emocjami. Przelewając myśli na papier, sam bardziej poznasz swoje stany emocjonalne. Uświadomisz sobie też, jak dużo rzeczy przeżywasz. Pisanie pamiętnika jest też poza tym bardzo twórczym i kreatywnym zajęciem.

Porozmawiaj z kimś bliskim o swoich uczuciach, emocjach, doznaniach

Rozmowa bardzo może Ci pomóc. Dobrze jest też wiedzieć, że ma się wsparcie u kogoś bliskiego.

Umów się na wizytę do psychologa

Dobrym pomysłem jest umówienie się na wizytę do psychologa. On może Ci pomóc. Może też wskazać, jak powinieneś dążyć do równowagi emocjonalnej, co robić, aby opanować emocje.

Przyczyną Twojego rozchwiania emocjonalnego może być nieodpowiednie środowisko

Jeśli np. czujesz się źle w danym środowisku, po prostu je zmień. Jeśli z jakiś powodów nie możesz tego zrobić, znajdź sposób, aby się uspokoić np. wyjdź na spacer.

Nie uciekaj od własnych emocji

Uciekanie od własnych emocji nie jest dobrym pomysłem. Naucz się po prostu radzić z nimi.

Obserwuj swoje emocje

Nazywaj też swoje uczucia np. mów ,,Czuje zdenerwowanie”. To pomoże Ci sobie poradzić z emocjami.

Co robić, aby się uspokoić?

W celu uspokojenia się możesz posłuchać relaksacyjnej muzyki, obejrzeć jakiś film, pograć w grę, iść na spacer. Dobre są też twórcze i kreatywne zajęcia i aktywności jak np. rysowanie, malowanie, śpiew, taniec, gra na instrumencie. Każdy ma inny sposób na wyciszenie swoich emocji. Warto znaleźć coś dla siebie!

Jedzenie i emocje

fot. pixabay

Nie możesz zajadać swoich emocji. To może doprowadzić Cię do choroby, jaką jest np. otyłość, czy nadwaga.

Nie wiń innych za to, że jesteś zdenerwowany

Nie możesz też zwalać winy na daną osobę, że w danym momencie czujesz się tak i tak. Przejmij kontrolę nad swoimi emocjami!

Mów do siebie w myślach w sposób pozytywny, uspokajający

fot. pixabay

To też jakiś sposób na opanowanie swoich emocji.

Medytacja

Medytacja również może Ci pomóc. Ona pozwoli Ci być ponad Twoimi problemami.

Co wywołuje u Ciebie silne, nieprzyjemne uczucia? Zastanów się nad tym

Możesz chcesz zmieniać kogoś na siłę? To może wywoływać u Ciebie negatywne uczucia i emocje, z którymi później Ty sam sobie nie radzisz. Nie możesz kogoś zmieniać na siłę, bo nie zawsze ktoś chce być inny. Zajmij się raczej obserwowaniem swoich emocji i uczuć. Poznawaj siebie z każdym dniem coraz bardziej. To ułatwi Ci życie w sposób znaczący.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here